Egyelőre halványodni látszik az egyesek által, de mindenkinek, közösnek szerkesztett lista(diskurzus), de ahogyan tapasztalhattuk a 2010 utáni ellenzékiség rúgóit, hamarosan újra elindul a feszítés, a politikai tehetetlenség ismét kinyitja azt, amit a bizonytalanok biztosan oly annyira szeretnek: a közös lista kérdését. A napokban a választásokon még a megmérettetésig sem eljutó piacipárti klub és baráti társaság, a Bokros Lajos és a 2009-ben még a szociális kártya népszavazásra kapacitáló Pusztai Erzsébet által vezetett proto-MDF 2009-2010 és/vagy MOMA nyújtotta be a tárgyban megfogalmazott politikai elemzését. Nyilván sokaknak tetszett, sok-sok lájk, nagy az öröm.
Komolyra fordítva, nyilván egy fontos kérdésről beszélünk, és éppen ezért a november 17-én megjelent ajánlatunkban kísérletet tettünk a közvélemény-kutatások akkori állásából következő helyes olvasatra. „Akárhogy is forgatjuk, az adatokat, a kormányváltó szavazók kétharmada nem szeretne más politikusokat egy közös lista elején, mint Bajnai Gordont és Mesterházy Attilát, de egyharmaduk még őket sem.” – írtuk akkor, részletes érvelés olvasható. Nem részletezzük, akiket akkor sem tudtuk meggyőzni – nem is célunk – ma sem tudjuk, részünkről nem a bölcsek kövét hordozzuk, hanem a számokból indulunk ki. Mutathatnak azok mást is, de ma ezt mutatják. Ma.
Vagy még inkább ezt mutatják. Pontosabban a kép összetettebb, mint az a Facebookról látszik. Török Gábor havi összesítéséből és annak megfelelően (lásd torokgaborelemez.blog.hu Facebook november 22-i poszt) kiindulva – és hozzátéve a Tárki adatait – mit is látunk az adatok összesítésével az átlagolás után a teljes népességre vetítve: a Fidesz megtorpant 30,6% (-0,4%); az MSZP átlaga változatlan (13,6%); az Együtt 2014-PM átlaga tulajdonképpen nem változott 2013 októberhez képest (4,4 %), a DK átlaga 2,8%. A Jobbik a szeptemberi 8,4%-re mászott vissza, az LMP stagnál (2,4%).
A nyilvánosságban két (vélt) tendencia – ha folyamatában és visszatekintve nézünk a számok mögé – körvonalazódik: az egyik, amelyet Magyar Kornélia október 23-a tükrében „egy előre be nem jelentett öngyilkosság” folyamataként írt le, azaz az október 23-i ellenzéki tüntetésen történtek súlyos következményét a teljes ellenzéki spektrumra nézve. Ez ma még nem cáfolható, szerintünk az ellenzék csak jobb helyzetben lehetne akkor, ha nem lett volna roncsderbi a tüntetésből (nem beszélve arról, ami után jött). Nem lehet elvitatni ennek hatását, még akkor sem, ha ma még nem látszik annyira – hogy mennyire is látszik, ennek véleményezését rábízzuk a diskurzuskutatókra (is).
A másik (vélt) tendencia a DK növekedése. A Medián legutóbbi kutatásában a biztos szavazók körében valóban beérte a Bajnai vezette pártszövetséget, de a fenti átlagolás mentén még nem egészen lohol annyira az Együtt 2014-PM nyakán, mint amennyire azt a közvélemény írja és gondolja. Tény viszont az, hogy ha ismét hónapokon átívelően vizsgálunk, akkor a DK növekedése elvitathatatlan.
Tehát: az ellenzék decemberre nem különösebben gyengült, és nem is nőtt. Áll. Egyhelyben. Viszont továbbra sem igazolódnak azok a politikusi és értelmiségi megszólalások, amelyek közös lista, közös miniszterelnök kampányt, a teljes összefogást vizionálják, illetve azt hogy ennek elmaradásától a szavazók büntető magatartását anticipálták (ezen vélemény kritikájáról a Medián-Facebook november 9-i poszt).
A teljes választói népességet tekintve az Együtt 2014-PM egyelőre másfélszer több szavazót tudhat maga mögött, mint a magához képest emelkedő DK. Itt kell hozzá tenni, hogy a biztos szavazók körében a helyzet valamivel eltér, de az tudott tény, hogy a DK szavazók aktivitása meglehetősen magas, Bajnai pedig maga is fizeti a mások által neki is kiszámlázott október 23-i költségeket. Tény, hogy erre számítani is lehetett (Bajnainak is), bár a most bizonytalanabb szavazóit, a kevésbé aktívakat ez a politikai bölcsesség nem nagyon érdekelheti.
Ez volt tehát november, „ez is elmúlt” – ennyi a maximum, amit ma az ellenzék erről a hónapjáról elmondhat. Túl van rajta. És ennyi.
(E sorok írásával egy időben olvashatjuk: „A Demokratikus Koalíció felkéri az MSZP és az Együtt-PM vezetését, hogy erre hivatott testületeiktől december 10-ig kérjenek felhatalmazást arra, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások a három párt között. Az egyeztetésre hívják meg az október 23-ai színpadon felszólaló pártok, szervezetek képviselőit. Állítsunk fel árnyékkormányt, keressük meg a közös miniszterelnök-jelöltet, a közös egyéni jelölteket és állítsunk közös listát - jelentette be Gyurcsány Ferenc az ATV-ben. Részletek és videó hamarosan."
Hogyan is kezdtük a bejegyzést? Így: „Egyelőre halványodni látszik az egyesek által, de mindenkinek, közösnek szerkesztett listadiskurzus, de ahogyan tapasztalhattuk a 2010 utáni ellenzékiség rúgóit, hamarosan újra elindul a feszítés, a politikai tehetetlenség ismét kinyitja azt, amit a bizonytalanok biztosan oly annyira szeretnek: a közös lista kérdését.” Kellemes napot mindenkinek!)