„Állítólag a a Déli Áramlat vezeték magyarországi szakaszának tervezéséről szóló megállapodást írta alá Orbán Viktor és Alekszej Miller. Ezen a vezetéken, ha tényleg megépül, akkor 2016-tól év 30 milliárd köbméter orosz gáz érkezhetnek Magyarországra.” – olvashatjuk a hírekben. Adódik a kérdés: titokban formálódik a magyar energetika kiárusítása?
Az Európai Unió szerint közösségi jogot sértenek a Déli Áramlat földgázvezeték megépítéséről szóló kétoldalú szerződések. Az ellenzékben még az orosz vezetéket hevesen ellenző párt adta magyar miniszterelnök a fenti hírek szerint most mégis a vezeték tervezéséről szóló megállapodást írt alá az orosz Gazprom vezetőjével.
Az orosz földgázt várhatóan néhány év múlva Ukrajna helyett dél felől Magyarországra szállító vezeték, illetve az építésére kötött kétoldalú kontraktusok kapcsán nemrégiben Brüsszel fogalmazta meg kételyeit. A Gazprom nem sokat teketóriázott, amikor azt közölte, sajnálattal veszi tudomásul, hogy az EU az évek óta ismert szerződések tartalmát éppen most, az építési munkálatok indulásakor kritizálja – egyébiránt a beruházás a tervezett módon és időben valósul majd meg.
Brüsszel régebb óta és több fronton próbál gátat szabni a Gazprom monopolisztikus törekvéseinek, kezdve a hosszú távú gázszerződések feltételeitől. A rezsiköltségekre oly érzékeny magyar kormány azonban láthatóan mindenben kiszolgálója az orosz félnek: legyen szó akár egy drága és a beszerzési forrásokat nem bővítő csőről, akár a paksi atomerőműről vagy a most már MVM-kézbe került gáznagykereskedőről. Az sem lehet vitás, hogy az efféle titkos tárgyalásokon átláthatatlan módon formálódik az a csomag, amelynek beteljesülésével a mostaninál is nagyobb lesz az orosz energetikai - és így politikai - befolyás Magyarországon.