Miért vár el a kormány „nonprofit” vagy veszteséges működést a piacon működő energiacégektől, ha „saját” hasonló profilú vállalkozása azokhoz hasonló vagy annál nagyobb profitot hoz a költségvetésbe? Az MVM Zrt. minden eddigit felülmúló eredménye is arra mutat rá, hogy – a kormány számára feltehetőleg kínos módon – meglehetősen nagy tartalékok vannak még a rezsicsökkentésre, csak éppen nem a működőképesség határára „üldözött” piaci szereplők, hanem az állam oldalán.
A Népszabadság írása szerint a 90 milliárd forintot is elérheti a tavalyi év nyeresége az MVM-nél, amely az elmúlt években legalábbis tízmilliárdos osztalékokkal örvendeztette meg fő tulajdonosát, az államot. Ezzel nem is lenne probléma, sőt, örülnünk kéne, hogy bár állami cég, de a piacon működik, csakhogy ez nem így van. A 2012-es adatok a rezsicsökkentést még nyilvánvalóan nem tartalmazzák, arra azonban kiválóan rámutatnak, hogy a válságadóval, Robin Hood-adóval és a mesterségesen (akkor még csak befagyasztva) mélyen tartott árak mellett is hihetetlen tartalék van az állam oldalán (az első körös 10 százalékos vágás az áram- és gázszolgáltatásban összesen mintegy 7-10 milliárd forinttal kevesebbe került, mint az MVM most feltételezett nyeresége). Több szakértő is úgy nyilatkozott korábban, hogy nem az a lényeges, milyen tulajdoni viszonyok alakulnak ki például az energetikában (állami vagy magán), a fő kérdés, hogy az állami tulajdon piaci körülmények között működik vagy az alól kivonva, egyfajta természetes monopóliumként fölözi le – versenyellenesen – a más cégekre hárított sok tízmilliárd forintos állami adók jótékony hatását. Itt nyilvánvalóan az utóbbi esetről van szó.
Az állami energetikai csoport a konszolidált adatok szerint 2010 és 2011 között 90 milliárd forinttal növelte nettó árbevételét, adózott eredménye pedig tavalyelőtt a 2010-es több mint kétszerese, 45,9 milliárd forint volt, amelyből valamivel több mint 10 milliárd forintot fizetett ki osztalékként – főként – állami tulajdonosának. A megelőző évben ennél is nagyobb összeggel, 12,5 milliárd forinttal gazdagodott az állam az MVM-csoport eredményéből. A pénzre persze szükség lesz az E.ON-vásárláshoz, valahonnan elő kell teremteni egy önrészt, bár arra lenne egy komoly fogadásunk, hogy az állam e 85-90 milliárd forint jó részét elvonja majd, később azonban elképzelhetetlen, hogy tőkeemelés – vagyis állami, adófizetői pénzek – nélkül „vészelje át” a 260 milliárdos tranzakciót az MVM.