Újabb fejezetéhez ért a „paksi titok”, nem először kell a magyar közvéleménynek orosz híradásokból értesülnie arról, hogy valami történt. Most éppen egy, a magyar gazdaság helyzetét és lehetőségeit évtizedekre meghatározó gigahitelről írt alá a kormány úgy, hogy a szerződést eddig leginkább az orosz kormányzati honlapról, a Google Translate segítségével próbálhatta értelmezni, aki egyáltalán értesült róla. Egyelőre az sem teljesen világos, hogy szükség van-e parlamenti jóváhagyásra a hitelszerződés kapcsán, erről egyelőre egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot. Lázár János szerint kell, Varga Mihály - és vélhetően a dokumentum szövegezése szerint - azonban nem.
Persze, Lázártól hallottunk már olyat, amit az orosz szerződés felülírt. Ő ugyanis korábban arról beszélt, hogy a 20 százalékos magyar önrészt csak a beruházás végén kell letenni, a kontraktus azonban egyértelműen fogalmaz: a legelső kapavágás legelső számláját is 80-20 arányban lehet a hitelkeret, illetve a saját erő terhére fizetni. Ennél sok-sok nagyságrenddel kisebb ügyekről sem „mendemondák” alapján tájékozódunk, itt azonban lényegében néhány hozzá nem értő politikus sajátos értelmezései keretezik a paksi történetet. A gazdasági elemző szemszögéből szürreális a kép.
Sok szó esett arról, hogy az új paksi blokkok a jelenlegi ár két-háromszorosáért eladott árammal térülhetnek meg belátható időn belül, arról is sokat és sokan beszéltek, hogy a kormányzati álláspont, miszerint a beruházási költséget "nem terhelik majd" az erőműre, gazdaságilag nem tartható, hiszen az adófizetők vagy így vagy úgy, de mégis csak állják a számlát. A többség azt sem vitatja, hogy alaperőműre szükség van, érdekes azonban, hogy amikor az egyes tüzelőanyagok versenyképességét próbáljuk évtizedekre előre belőni - ami persze gyakorlatilag lehetetlen -, akkor az atomnál a kormányzati kalkulációk meglehetősen kedvező árampiaci fejleményekkel számolnak, míg a ma álló gázerőművek jövőjét a jelenlegi körülmények mellett modellezik. Nem tudjuk, az azonban bizonyos, hogy a titkosított számítások, a meg nem ismert hitelszerződés, az ismételt és minden korábbinál erősebb orosz elköteleződés ilyen kombinációja nem az ország érdekét szolgálja.
A történet egy másik vetülete azonban a pillanatnyi politikai helyzet szempontjából még érdekesebb. Kevesen tették fel a kérdést eddig, hogy miért éppen most kellett belemenni egy ilyen, legalábbis sok bizonytalansággal terhelt megállapodásba. A választások előtt ebből csak baj lehet, egy vélt pozitív hozadék egyrészt csak évtizedek múlva tételezhető fel, másrészt nem is túlzottan eladható egy ilyen „termék” a választók széles tömegeinek. Nem mozgat meg százezreket az energiabiztonság - szakmaiatlan, de így is unalomba vesző - mantrázása, az már csak hab a tortán, hogy az orosz függés csökkentésének igencsak érdekes módja az évtizedes elköteleződés. Orosz rulett a javából, úgy, hogy a jelek szerint még a tűzhöz legközelebb állók sincsenek tisztában az "apró" részletekkel.
Orbán Viktor utazó nagykövete Orbán Anita fehér házi közlések szerint „a hidegháború óta nem látott fenyegetettségről” beszélt régiónk kapcsán, igaz, ő éppen azért lobbizik, hogy Amerika segítsen szabadulni az orosz függésből azzal, hogy cseppfolyós földgázt szállít ide. A másik oldalon viszont önként sétálunk a „keleti blokkba”.
Miért kell mégis a választások előtt nem sokkal hirtelen az oroszokat választani tender nélkül? Hogy aztán az ukrajnai, krími események és az uniós és globális retorziók árnyékában a választások előtti napokban megint csak titokban aláírni az évszázad hitelkeretét, majd egymásnak és a dokumentumoknak is ellentmondóan nyilatkozni kormánypárti részről, jelezve, bármit aláírunk Putyinnak. A jelek szerint a paksi bővítésnek még sokkal nagyobb ára is lehet, mint az a 10 milliárd euró, amelynek utolsó törlesztőrészét talán unokáink fogják átutalni, amikor egy gazdaságtalanul működő, milliárdos veszteséget hajtó erőművet kell fenntartaniuk. Az az orosz függés, amit a kormány az elmúlt években felépített, visszaütni látszik, főleg azért mert a paksi történet semmi mást nem jelent, mint hogy Magyarország úgy ugrál, ahogyan a Kreml fütyül.